Plastiskās ķirurģijas vēsture

Plastiskā ķirurģija ir mūsdienās aizvien lielāku popularitāti gūstošs ķirurģijas veids, kura galvenais mērķis ir mazināt vizuālie defektus un uzlabot cilvēka ārējo izskatu. Šobrīd populārākās operācijas ir krūšu palielināšana, deguna formas korekcija, tauku atsūkšana, lūpu korekcija, dažādas kosmētiskas injekcijas u.c. Par mūsdienu plastisko ķirurģiju ir dzirdējis teju jebkurš cilvēks, taču kādi bija tās pirmsākumi? Kā vēsturiski radās un attīstījās estētiskā medicīna? Vairāk par plastiskās ķirurģijas vēsturi mēs jums pastāstīsim šajā rakstā.

Šādus un līdzīgus rakstu atradīsiet mūsu mājaslapā – https://www.plasticsurgery.lv/lv/.

Antīkā medicīna

Jau no pašiem cilvēces pirmsākumiem cilvēki ir centušies dažādos veidos pilnveidot un uzlabot savu izskatu. Indijā jau 800. g.p.m.ē. tika veiktas dažādas deguna operācijas, izmantojot ādu no vaigiem un citiem rajoniem. Mūsdienās ir saglabājušies raksti, ka arī Senajā Ķīnā tikai veiktas dažādas acu operācijas, ķermeņa korekcijas un pat mēģinājumi mazināt “zaķa lūpu”.

Mūsdienu medicīna

Tiek uzskatīts, ka mūsdienu plastiskās ķirurģijas pamati tiek meklēti 19. gadsimtā. Tajos laikos parādījās jauni ķirurģijas instrumenti, aprīkojums, kā arī būtiski uzlabojās ārstu zināšanas par cilvēka anatomiju un medicīnu. Tāpat arī antiseptisko līdzekļu atklāšana kalpoja kā svarīgs aspekts, lai operācijas noritētu veiksmīgi.

Plašu popularitāti plastiskā ķirurģija ieguva 1920. gados, kad pēc Pirmā pasaules kara cilvēki negribēja samierināties ar dažādām traumām un defektiem, kas tika iegūti karā. Tajos laikos arī strauji attīstījās audu transplantācijas un rekonstruktīvā ķirurģija.

Nākošais lielais plastiskās ķirurģijas punkts tiek uzskatīts 1950. gadi, kad parādījās kvalitatīvas un drošas anestēzijas iespējas, kas nodrošinājuma veiksmīgāku operāciju iznākumu.

Nedaudz par krūšu palielināšanu

Krūšu palielināšana tiek uzskatīta par galveno un populārāko plastisko operāciju, ko ik gadu veic simtiem tūkstošu sieviešu. Taču kā tā ir radusies?

Patiesībā pirmie “lielie” mēģinājumi palielināt krūtis notika 1950. gados. No sākuma šim mērķim tika izmantoti mirušu cilvēku taukaudi. Taču pacientiem tas izraisīja iekaisumus un sepsi, un jau neilgi pēc tā, no šīs metodes atteicās. Pēc neveiksmīgiem eksperimentiem ar cilvēku taukaudiem, tika pieņemts, ka krūšu palielināšanai tiks izmantotas silikona injekcijas. Lai gan pirmās injekcijas izraisījās neveiksmīgas, silikona implantiem bija liels potenciāls un jau 1960. gados tika izgudrotas mūsdienu implantiem līdzīgas alternatīvas. Uz šo tehnoloģiju pamata joprojām balstās mūsdienu krūšu palielināšana (protams, ar katru gadu to pilnveidojot).